BAL NEDİR? BALIN YAPISI NASILDIR?

Bal insanlığın tüm tarihi boyunca kullanılan en eski tatlandırıcı, koruyucu maddedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren en doğal besinlerin başında gelen bal için; faydalarını saya saya bitirmemizin mümkün olmadığı, Yüce Allah’ın bizlere bir armağanı demek yerinde olacaktır. 

Yapılan tüm bilimsel araştırmalar, balın sağlık üzerinde yadsınamaz olumlu etkileri olduğunu ispatlıyor. Hatta bütün arı ürünlerinin hastalıkların bir çoğu için önleyici besin olduğu da unutulmaması gereken bir gerçek olarak önümüze çıkıyor.

BALIN FAYDALARI

Bal, kış mevsimininde karşı karşıya kaldığımız grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir.Yapılan bilimsel araştırmalar yaraların ve iltihapların iyileşme sürecinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu ve içerisinde antioksidan aktivitesi gösteren maddeler içerdiğini gösteriyor. 

Özellikle çam balı; muhteviyatında bulunan demir ve magnezyum ile, beslenme kaynaklı sorunların giderilmesinde etken rol oynuyor. Bal; vitamin, aminoasit, mineral ve enzimler gibi pek çok hayati maddeler içeriyor. Bir yemek kaşığı bal yaklaşık olarak 64 cal enerji sağlayarak kaslar için yakıt görevi görüyor. Bal antimikrobiyal ve antifungal etkisi sayesinde yaraları dezenfekte ettiği gibi bakteri ve mantar gelişimini de önlüyor.

BAL NEDEN DONAR?

DONAN BAL SAHTE DEĞİLDİR!!!

Süzme olarak satılan balların bir süre sonra donması balın uzun süre bozulmaması için kendini korumaya almasıdır.
Bal donmuş haliyle de tüketilebileceği gibi, ısıtma işlemiyle (benmari-el yakmayacak sıcaklıkta su dolu bir kabın içerinde balın ısıtılması) şeklinde de tüketilebilir.

×